Laureaci Statuetki Złotego Hipolita
Statuetka ZŁOTEGO HIPOLITA
honorowym wyróżnieniem wybitnych osobistości
Towarzystwo imienia Hipolita Cegielskiego, które wśród celów swojej działalności na jednym z czołowych miejsc umieściło upowszechnianie w społeczeństwie wartości patriotycznych, szacunku dla tradycji pozytywistycznej i pracy jako źródła pomyślności narodu uznało, że istnieje potrzeba ujawniania i promowania wzorców osobowych, aby dawać je za przykład młodej generacji Polaków.
W tym celu Towarzystwo imienia Hipolita Cegielskiego ustanowiło honorowe wyróżnienie dla wybitnych osobistości - statuetkę Złotego Hipolita wraz z nadaniem godności Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej. Wyróżnienie to otrzymują reprezentanci nauki, kościoła, kultury, polityki i gospodarki, którzy swoją działalnością i dokonaniami trwale zapisali się w świadomości społecznej.
Statuetka Złotego Hipolita, której pierwowzór w darze od Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego przyjął w Watykanie, w roku 2001 papież - Polak, Jan Paweł II, błogosławiąc ideałom Towarzystwa i jego działalności, stała się prestiżowym potwierdzeniem dzieła życia dla tych, którzy ją otrzymują.
Kapitułę Złotego Hipolita stanowi elita intelektualistów reprezentujących różne nurty społeczne, naukę, kościół, kulturę i media. Kapituła jest powoływana na okres roku zawsze w nowym składzie. Rozpatrując nominacje do wyróżnienia statuetką Złotego Hipolita oraz godnością Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej Kapituła jest całkowicie niezależna, a podejmowane przez nią werdykty nie mogą być kwestionowane.
Do zgłaszania kandydatur do wyróżnienia Złotym Hipolitem oraz godnością Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej upoważnione są instytucje i osoby obdarzone mandatem społecznego zaufania.